Par kofeīnu

Tēja uzbudinoši un stimulējoši iedarbojas uz cilvēka prāta spējām. Pirmkārt, tas ir atkarīgs no kofeīna satura tējā. Pirmo reizi kofeīnu no kafijas pupiņām izdalīja Fridliboms Ferdinands Runge 1820. gadā. 1827. gadā francūzis Odrī atklāja tējas lapās līdz tam laikam nezināmu vielu, kuru nosauca par teīnu. 1837. gadā tika pierādīts, ka teīns un kofeīns ir identiski.

Kofeīns, ievārot tēju, relatīvi ātri un gandrīz pilnībā izdalās no tējas lapām. Pēc tējas izdzeršanas kofeīna koncentrācija asinīs palielinās un neatšķiras no tās koncentrācijas pēc izdzertas kafijas. Tomēr kofeīna uzbudinošā darbība pie vienādiem kafijas un tējas daudzumiem ir visai atšķirīga, kas ir saistīts ar blakusvielu atšķirībām: tējā tās ir lapu miecvielas, bet kafijā - vielas, kas rodas pupiņu grauzdēšanas rezultātā. Procentuālā ziņā tēja satur vairāk kofeīna, nekā kafija, kaut arī no vienas mārciņas tējas var pagatavot daudz vairāk dzēriena tasīšu, nekā no vienas mārciņas kafijas. Tādā veidā, vidēji viena tējas tase satur 0,053 g kofeīna, bet vienā kafijas tasē ir divas reizes vairāk - 0,1 g.

Atšķirībā no kafijas kofeīna, tējas kofeīns iedarbojas lēnāk un ilgāk. Tējas kofeīns iespaido centrālo nervu sistēmu, turpretim kafijas kofeīns iedarbojas galvenokārt uz asinsvadiem un sirdi. Tādējādi, tēja stimulē, bet nenervozē. Tējas iedarbība, kas paaugstina darbaspējas, ir zinātniski pierādīta.

Tātad, no kā ir atkarīga kofeīna koncentrācija tējā?

Pirmkārt, kofeīna daudzumu nosaka lapas izmēri. Jo mazākas tējas lapas, jo vairāk tajās ir kofeīna. Pie tam liela nozīme ir ūdens temperatūrai, kuru uzlej sausajai tējai. Jo karstāks ūdens, jo vairāk kofeīna izšķīst uzlējumā.

Tā kā kofeīns ir ūdenī šķīstoša viela, tad, teorētiski, jo lielāks ievilkšanās ilgums, jo vairāk kofeīna izšķīst. Tomēr praksē maksimālo kofeīna koncentrāciju pie minimāliem garšas un aromāta zudumiem iespējams iegūt ne ilgāk, kā pēc 5-6 minūšu ievilkšanās.

Būtiski kofeīna saturu tējas lapās iespaido gan to žāvēšanas apstākļi, gan pagatavošanas process. Pie tam maksimālam riskam tiek pakļautas melnās tējas, kuras žāvē speciālās žāvētavās augstā temperatūrā, jo jebkura nejauša temperatūras režīma nobīde (paaugstināšanās virzienā) noārda kofeīnu.

Kofeīna saturs ir atkarīgs arī no temperatūras un gaismas režīma tējas augšanas vietās. Jo vēsāks laiks, jo lēnāk aug tējas lapas, un jo vairāk kofeīna tās satur, tāpēc visas elitārās tējas šķirnes (piemēram Daržilinga) tiek audzētas ekstremālos apstākļos, uz tējas areāla ziemeļu robežas. Tajā pat laikā, jo lielāka saules aktivitāte, jo lielāka kofeīna koncentrācija tējas lapās. Tādas tējas ar augstu kofeīna saturu tiek audzētas pie tējas audzēšanas areāla ekvatoriālās, dienvidu robežas, piemēram Ceilonā. Tomēr, pēc garšas un aromāta kvalitātes "dienvidu" kofeīna tējas parasti stipri atpaliek no "ziemeļu" tējām.

Un, beidzot, kofeīna saturs tējas lapās vistiešākā veidā ir atkarīgs no augsnes īpatnībām, uz kuras tēja aug. Mūsdienās praktiski visās pasaules lielākajās tējas plantācijās tiek izmantoti minerālmēsli.

Mūsu Sertifikāti un Apbalvojumi