Tēja un veselība

Jau no senatnes cilvēki saskatījuši saikni starp tēju un labu veselību. Par to stāsta senās leģendas, arī agrīnajos rakstos tiek aplūkotas tējas dziednieciskās īpašības, mazāk uzsvērti tējas dzeršanas sociālie aspekti.Protams, šie senie atklājumi nevarēja tikt atbalstīti ar kādiem zinātniskiem pētījumiem. Taču pēdējās desmitgades laikā tiek atklāti aizvien jauni pierādījumi, kas apstiprina: senajiem rakstniekiem bija taisnība.

Antioksidantu īpašības
Aizvien vairāk pierādījumi pasvītro to, cik liela loma organisma aizsardzībā pret dažādām saslimšanām ir antioksidantiem. Pastāv hipotēze, ka tieši antioksidanti spēj cīnīties ar brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi. Savukārt brīvie radikāļi tiek uzskatīti par vēža, sirds slimību un sirdslēkmju, reimatoīdo artrītu, kataraktu un Alcheimera slimības izraisītājiem.

Brīvie radikāļi ir nestabilas molekulas, kas rodas organismā dabisko procesu rezultātā. Tie var veidoties arī kā reakcija uz vides piesārņojumu, pārmērīgu UV saules starojumu un saskarsmi ar cigarešu dūmiem. Tās uzbrūk citām ķermeņa molekulām, kas potenciāli noved pie šūnu bojāšanās un izsauc ķēdes reakciju - jaunu brīvo radikāļu veidošanos.

Flavonoīdu saturs melnajā un zaļajā tējā
Melnā un zaļā tējas abas satur vienādu daudzumu antioksidantu polifenolu formā - flavanoīdus un fenolskābes. Taču to ķīmiskā uzbūve ir atšķirīga; zaļā tēja satur vairāk vienkāršo flavonoīdu, sauktus par katečīniem (catechins). Turpretī oksidācijas process, kurā tējas lapiņas kļūst par melno tēju, pārveido šos vienkāršos flavonoīdus par sarežģītākiem paveidiem, sauktiem tējas flavīni un tējas rabidžīni (theaflavins and thearubigins)
Tējas flavanoīdi darbojas organismā kā antioksidanti. Tie nevar aizstāt augļus un dārzeņus, taču virkne pētījumu liecina, ka pēc antioksidantu iedarbības tējas dzeršana ir salīdzināma ar augļu un dārzeņu lietošanu. Vienā pētījumā ir secināts: tipiski Lielbritānijā patērētās 3 tējas tases dienā rada tikpat nozīmīgu antioksidējošu ietekmi kā 6 apēsti āboli. Citā pētījumā konstatēts, ka viena vai divas tases tējas spēj likvidēt radikāļus tikpat efektīvi kā piecas porcijas augļu un dārzeņu vai 400 mg C vitamīna ekvivalenta.

Pierādījumi, ka tēja spēj novērst vēzi
Japānā tika veikta aptauja, kuras rezultāti uzrādīja vispārēju veselības aizsardzību un vienlaicīgi vēža gadījumu skaita samazinājumu saistību ar regulāru tējas dzeršanu. Efekts bija izteiktāks gadījumos, kad patēriņš pārsniedza 10 tases dienā.

Vairāki pētījumi uzrāda, ka pastāv apgriezta sakarība starp zaļās tējas dzeršanu un kuņģa vēzi. Viens pētījums konstatējis, ka zaļās tējas dzeršana par 48 % samazina risku saslimt ar kuņģa vēzi un par 51 % samazina risku iegūt hronisku gastrītu, salīdzinot ar cilvēkiem, kas tēju nelieto.
Flavonoīdi tiek saistīti arī ar plaušu vēža riska samazinājumu. Vienā gadījumā kontroles pētījums uzrādīja 50 % plaušu vēža riska samazinājumu cilvēkiem, kas dzēra 1 tasi melnās tējas dienā.
Nesen Japānā veiktā pētījumā noskaidrots, ka regulāra zaļās tējas lietošana (vairāk kā 3 tases dienā) var novērst krūšu vēža recidīvu agrīnā stadijā.

Katrā no šiem gadījumiem ir jāuzsver, ka rezultāti ir provizoriski un nepieciešami turpmāki izmeklējumi, pirms secinājumi var tikt publicēti. Šobrīd tiek iegūti aizvien jauni zinātniski fakti, kas pamato tējas labvēlīgo ietekmi uz veselību, taču tiem vēl nepieciešams apstiprinājums - šeit paveras daudzsološs lauks tālākiem pētījumiem. Taču jau šobrīd šķiet loģiski, ka melnās un zaļās tējas lietošana saskan ar veselīgas ēšanas speciālistu ieteikumiem, kas palīdz samazināt vēža risku, saglabāt vispārēju veselību un labu pašsajūtu.

Pierādījumi, ka tēja palīdz novērst sirds un asinsvadu slimības
Vairāki pētījumi parāda tējas lietošanas saistību ar aizsardzību pret sirds slimībām un sirdslēkmēm. Nesen veikta analīze par visu veikto pētījumu rezultātiem saistībā ar sirds un asinsvadu slimībām. Tās secinājums: 3 tases tējas dienā samazina saslimšanas risku par 11 %.Balstoties uz augšminēto, tika veikts pētījums Amerikā, kurā apsekoti 1900 sirdslēkmi pārcietuši cilvēki. Noskaidrots, ka tie, kas pirms sirdslēkmes dzēruši vairāk tējas (19 tases nedēļā) par 44 % retāk nomira 3-4 gadu laikā pēc tās. Vidēji lietotāji (14 tases nedēļā) uzrādīja par 28 % zemāku miršanas statistiku.

Reimatoīdais artrīts
Tiek uzskatīts, ka tējas sastāvā esošie antioksidanti palīdz arī artrīta profilaksei. Nesen Amerikā veikts eksperiments ar pelēm. Tajā tika atklāts, ka grupā, kas dzēra ūdeni ar pievienotiem zaļās tējas polifenoliem, artrīta saslimšanas risks samazinājās uz pusi.

Tēja un ūdens saturs organismā
Tējas Padomes "Pētījums par veselības dzērieniem" atklāja, ka trešajai daļai no visiem pieaugušajiem Apvienotajā Karalistē ir nepietiekams šķidruma daudzums organismā, jo viņi neizdzer pietiekami, lai kompensētu dabiskās vielmaiņas rezultātā zaudēto šķidrumu. Britu Diētas speciālistu asociācija iesaka tēju kā vienu no iespējām, lai uzņemtu dienā nepieciešamos 1,5-2 litrus šķidruma.

Tēja un mutes veselība
Pētījumi parādījuši, ka iedzīvotāju grupās, kas regulāri dzer tēju, ir novērots mazāk zobu bojājumu.
Tējas augs (Camellia Sinensis) uzņem fluoru no augsnes, un vēlāk tas uzkrājas tējas lapās. Šī iemesla dēļ tēja ir ļoti bagātīgs fluora avots. Apvienotajā Karalistē lielāko daudzumu fluora, 70 % no dienas devas, cilvēki uzņem tieši ar tēju. Nesenā pētījumā secināts, ka tēja spēj efektīvi piegādāt fluoru mutes dobumam, kur tas var tikt potenciāli piesaistīts mutes audiem, tādējādi palīdzot novērst zobu bojāšanos.

Citas tējas sastāvdaļas arī var dot ieguldījumu zobu bojājumu novēršanā.Ir novērots, ka tējas sastāvā esošie tanīni spēj bremzēt siekalu fermenta amilāzes veidošanos, tādējādi mazinot cieti saturošo ēdienu potenciālo kaitīgumu zobiem. Tāpat virkne pētījumu liecina, ka tanīni palīdz cīnīties ar zobu aplikuma veidošanos.

Tanīns ne tikai samazina zobu aplikumu. Kombinācijā ar citām tējas sastāvdaļām, tādām kā katečīns, kofeīns un tokoferols, tanīns spēj palielināt zobu emaljas noturību pret skābēm. Apvienojumā ar fluoru panāktais efekts būtiski pieauga.

Tēja un mutes vēža novēršana
Pirmie rezultāti, ko devuši pētījumi par tējas lomu mutes vēža novēršanā, izskatās daudzsološi. Tika veikts eksperiments pēc nejaušības principa izvēlētā pacientu grupā. Tā gaitā novērots, ka lietojot ārstēšanā zaļās un melnās tējas sajaukumu, var panākt mutes bojājumu klīniskās ainas uzlabošanos.

Tēja kā vitamīnu avots
Gan melnā, gan zaļā tēja ir bagātīgs kālija un magnija avots, tāpat tās satur vitamīnus A, B1, B2 un B6. Kālijs ir nepieciešams normālas sirdsdarbības saglabāšanai, tas nodrošina nervu un muskuļu funkciju un regulē šķidruma daudzumu šūnās. Magnijs ir nepieciešams kaulu augšanai, A vitamīns veicina organisma aizsargspējas (līdzīgi kā flavonoīdi) un B vitamīnam ir svarīga loma, lai spētu uzņemto ēdienu pārvērst enerģijā.

Kopsavilkums par tējas veselīgumu
- Tēja ir bagātīgs antioksidantu avots, kas palīdz cīnīties ar brīvajiem radikāļiem - vēža, sirds saslimšanu un sirdslēkmju, reimatoīdā artrīta, kataraktas un Alcheimera slimības izraisītājiem.
- Tēja ir lielisks veids, kā uzņemt cilvēka organisma efektīvai darbībai nepieciešamo šķidruma daudzumu.
- Spēcīgs vitamīnu avots.
- Ir pierādīta tējas nozīme mutes veselības uzlabošanā.
- Tēja nesatur kalorijas (ja netiek pievienots cukurs vai piens).

Par katru no minētajām jomām nozīmīgi zinātniski un medicīniski dati ir apkopoti faktu lapās, kas publicētas Apvienotās Karalistes Tējas Padomes mājas lapā www.teacouncil.co.uk

Mūsu Sertifikāti un Apbalvojumi